Specyfikajce

Tabela specyfikacji w wersji
mobilnej nie jest dostępna.

POBIERZ PDF

Lacerta

Rozmiar
18.75 mm x 24.45 mm
Waga
1 g
Maksymalny pobór mocy
100mW
Zasilanie
3.3V, I/O: 1.8V-3.3V
Procesor
6502
Peryferia
Zależne od konfiguracji
Komunikacja/programowanie
USART, UPDI, kompatybilność z systemem radiowym 2.4Ghz, po dołożeniu zewnętrznego modułu (RFM75)

Płyta rozszerzeń

Rozmiar
63 mm x 63 mm
Waga
10 g
Zasilanie
USB C
Interfejsy we/wy
Wideo (VGA), audio, USB, SD, 8x GPIO
Komunikacja/programowanie
Złącze do programowania,
moduł radiowy 2.4Ghz
POBIERZ PDF Specyfikacja rdzenia CPU zgodnego z Lacertą

Lacerta pozwala na włączanie specjalizowanych układów peryferyjnych, otwierających ciekawe możliwości (przykładowo: strumieniowanie obrazu, zaawansowane przetwarzanie cyfrowe). To atrakcyjna cecha, której nie posiadają małe/średnie mikrokontrolery.

Fundamentalne znaczenie ma swoisty „polimorfizm aplikacyjny”, osiągany przez zastosowanie układu FPGA w ramach modułowej architektury o unikalnej konstrukcji. Miniaturyzacja i wszechstronność to główne zalety prezentowanego systemu. Lacerta to również wielopłaszczyznowe komponenty software’owe, które umożliwiają prowadzenie konfiguracji i komunikacji na bazie autorskich rozwiązań. Ich zastosowanie uniezależnia użytkownika od skomplikowanych środowisk. Umożliwia czerpanie korzyści z możliwości drzemiących w układach programowalnych bez eksperckiej wiedzy w zakresie projektowania układów cyfrowych.

Lacerta nie jest jedynie kolejnym układem, rzucanym na dość wyeksploatowaną płaszczyznę starć pomiędzy mikrokontrolerami małych/średnich rozmiarów. Lacerta to nowe możliwości, gwarantowane przez nieco inne spojrzenie na systemy embedded. W zasięgu systemu leży nie tylko realizowanie działań typowych - przede wszystkim takich, w których cyfrowe układy „aplication specific” ujawniają swoją moc.

Działający system charakteryzuje się modułową budową. Główną rolę odgrywa w nim zminiaturyzowana jednostka przetwarzająca (FLEX_PU), wyposażona m.in. w układ FPGA. Softcore’owy mikrokontroler ze zbiorem peryferiów dostosowanych do specyfiki aplikacji potęguje wszechstronność zastosowania Lacerty. W ogólnym zarysie, architektura softcore’owego układu aplikacyjnego dla jednostki FLEX_PU nie odbiega od typowej architektury układu „mikrokontrolera”. Elementem o zasadniczym znaczeniu jest centralna jednostka sterująca, utrzymująca ścisłą zgodność z procesorem 6502. Otoczenie procesora formują układy peryferyjne, ściśle związane z przestrzenią adresową głównej jednostki.

Ważnym elementem systemu jest udostępniany zestaw narzędzi, wspomagających pracę rozwojową. Gotowe oprogramowanie mikrokontrolera nadzorującego pracę centralnej jednostki, eliminuje konieczność stosowania drogich rozwiązań sprzętowych (m.in. programatorów dla układu FPGA).

Lacerta jest więc próbą praktycznego przybliżenia możliwości układów programowalnych. Ma być pomocna nie tylko ekspertom w dziedzinie projektowania logiki cyfrowej, ale przede wszystkim tym inżynierom, którzy do tej pory mogli pracować wyłącznie z układami mikroprocesorowymi o ściśle określonej budowie, bez możliwości jej zmiany.